kliknij, aby włączyć zoom
wczytywanie...
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
otwarta mapa
Widok Mapa drogowa Satelita Hybrydowy Teren Moja lokacja Pełny ekran Poprzedni Kolejny
Twoje wyniki wyszukiwania

Myślenice – miasto turystyczne

Wysłane przez dominik.lapa na 23 czerwca 2021
0

Myślenice – miasto w Polsce, małopolska, w powiecie myślenickim. Ma status gminy miejsko-wiejskiej. Miejsce warte odwiedzenia dla każdego.

Według wykopalisk archeologicznych po raz pierwszy osady na terenie dzisiejszych Myślenic pojawiły się w czasach pogaństwa. Ludzie osiedlali się tutaj w pobliżu źródła u podnóża góry Plebańskiej. Według naukowców na terenie uroczyska plebańska Góra znajdowała się niegdyś starożytna świątynia pogańska, na miejscu której w czasach chrześcijańskich wybudowano pierwszy kościół katolicki. Do czasów współczesnych Kościół nie zachował się. Za jeden z najstarszych zabytków architektury sakralnej w Myślenicach uważa się kaplicę Marii Śnieżnej, która powstała tu w drugiej połowie XVIII wieku.

Atrakcje w Myślenicach

* Dobczycki zamek (XIV st.), gm. Dobczyce

Zabytkowy Zamek Królewski wznosi się na wzgórzu nad wodami Jeziora Dobczyckiego. W okresie swojej świetności funkcjonował jako twierdza, a dziś jest otwarty dla turystów odwiedzających tę część Małopolski. W pobliżu zamku znajduje się skansen, który jest dodatkową atrakcją.

Pierwsze pisemne wzmianki o istnieniu Zamku Królewskiego w Dobczycach pochodzą z 1362 roku. Przez wieki mieszkały tu wielkie osobistości: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiellończyk, Jan Długosz, Kazimierz Jagiellończyk i rodzina Lubomirskich. Rodzina Lubomirskich przekształciła gotycką fortecę w renesansowy zamek pod koniec XVI wieku.

Twierdza w Dobczycach przetrwała wiele oblężeń, w tym pierwszą szwedzką powódź. Drugi jednak w 1702 roku nie zachował się, w wyniku czego został poważnie uszkodzony. Od tego czasu zamek popadł w ruinę i dopiero na początku XX wieku podjęto pierwsze prace konserwatorskie i ochronne.

Na Zamku Królewskim w Dobczycach znajduje się skansen złożony z drewnianych budynków odzwierciedlających typową lokalną architekturę z przeszłości.

* Muzeum Regionalne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu W. Kowalskiego

Atrakcje w okolicy

* gm. Dobczyce, ul. Podgórska

* Skała-grzyb, s. Zegartowice

* Ruiny zamku (XIV w.), Myślenice

Strategiczne położenie wzgórza, na którym obecnie znajdują się ruiny zamku, w pobliżu drogi z Krakowa na Śląsk, zostało zauważone już w okresie feudalnego rozdrobnienia monarchii Piastowskiej, a niestabilność polityczna tego okresu stała się kolejnym argumentem za umieszczeniem na nim, w celu ochrony szlaku handlowego, niewielkiej fortyfikacji.

* Uroczysko Plebańska Góra, Myślenice

* Cisy Raciborskie, OS. Harbutowice

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Porównaj oferty